Pamukkale' de Dönüşüm

DEGİAD, şehrimizin ekonomik ve sosyal hayatının geliştirilmesi anlamında her daim yüksek sorumluluk hisseden, ilimizin en etkili STK’larından biri olagelmiştir. Bu sorumluk bilinciyle çıktığımız yolda dünyanın beyaz cenneti, kültür ve turizm alanındaki eşsiz güzelliği Pamukkale’de bir sokağın kentsel ve mimari anlamda düzenlenip, güzelleştirmesi temalı, ulusal çapta bir mimari fikir yarışması düzenlemiş bulunmaktayız.

Pamukkale'de Dönüşüm Seninle Başlıyor Projesi kapsamında düzenlenen ve Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Pamukkale Belediyesi'nin de desteğini aldığımız bu yarışmanın adı  ''DEGİAD Yaşayan Pamukkale Ulusal Mimari Fikir Projesi Yarışması''.

Bir mimarı fikir yarışması olan bu etkinlikle; kentimizin gözbebeği, doğa harikası, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan turizm beldemiz Pamukkale’nin sahip olduğu büyük turizm potansiyelinin hak ettiği şekilde ekonomiye ve refaha tahvil edilemediği endişesiyle başlattığımız bu projeyle, kamuoyumuzda bir farkındalık ve bilinçlenme oluşturmayı hedefliyoruz.

Keza, termal turizmden kültür turizmine, inanç turizminden sağlık turizmine kadar pek çok alanda eşine az rastlanır çeşitlilikte bir turizm potansiyeline sahip olan Pamukkale’nin, bölge ve ülke ekonomisine gereken düzeyde katkı sağlamadığını görüyoruz. Bu düşünceyle başlattığımız yarışmanın neticesinde dünya mirası Pamukkale’ye katkı koymak istiyoruz.

Yarışmamıza katılanların hayallerini projelendirecekleri sokakta yer alacak dünya standartlarında kaliteye sahip turizm mekanlarının, bölgemize gelen turistin daha fazla konaklaması ve kaldığı otelin dışında bölgeye de döviz bırakması gibi getiri hedeflerimizin yanı sıra Pamukkale’den kopuk Denizli’li hemşehrilerimizin bu bölgeye olan ilgisinin artmasına önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

Doğal, tarihi ve turistik potansiyellerinin tek başına Pamukkale’yi bir turizm destinasyonu haline getirmeye yetmediği ortadadır. Dünyanın neresinden gelirse gelsin misafirlerin bölgede daha fazla konaklamasını, Pamukkale’yi içselleştirmesini ve bu ziyaretin ardından şehrimizden büyük bir memnuniyetle ayrılmasını umut etmekteyiz. Bu noktada, ekstrem sporlar ve balon turları gibi yerinde adımları destekleyecek önemde, insana dokunan, modern ve kaliteli yatırımların da yapılması elzemdir.

Pamukkale’de Dönüşüm Seninle Başlıyor Projesi'nin temelini oluşturan tüm bu düşüncelerden yola çıkarak kısa bir süre önce sosyal medya ve outdoor aracılığı ile duyurduğumuz yarışmaya daha ilk günlerde yapılan çok sayıda başvuru, projeye yönelik inancımızı artırdığı gibi bizi mutlu etmiştir.

15 Mayıs 2019’da sona eren başvuru süresinin ardından dönüşümü hep birlikte başlatacak olmanın heyecanını bizimle paylaşan, Pamukkale konusunda yeni ufuklar açmamıza katkı sağlayan, yanımızda olan tüm kurumlar ve sponsorlarımıza kalben teşekkürlerimizi sunar, önümüzdeki süreçte de Pamukkale turizm bölgesinin gelişmesi, ülke ve şehir ekonomimize yüksek gelir sağlayan bir konuma ulaşması adına tüm vizyon ve enerjimizle çalışacağımızı belirtmek isteriz.