DEGİAD-YÜKSEKÇITA BASKETBOL TURNUVASI OYUN KURALLARI
A. Takımlar

1. Takımlar en fazla 8 kişilik kadrolar oluşturabilecekler. Bu 8 oyuncu da sahada 4 asil, minimum 2, maksimum 4 yedek şeklinde bulunabilecektir.
2. Takımlar sahaya çıkmadan oyuncu listesini yazdırıp, en az 3 kişi olarak müsabakaya başlar.
3. Takımlar maçtan 30 dakika önce spor salonunda hazır olmalıdır.
4. Maç saati başladıktan sonra 10 dakika içinde sahada hazır olmayan takımlar hükmen (21-0) maçı kaybeder. Sahaya çıkmayan takıma puan verilmez.
5. Takımlar 5 dakika ısınma süresine sahiptirler.
6. Birtakım müsabakaya en az 3 oyuncu ile başlayabilir. 3 oyuncudan az oyuncu ile sahaya çıkan takım hükmen mağlup sayılır. Ayrıca, oyun dışı kalan oyuncuları nedeniyle iki kişi kalan takım hükmen mağlup olur.
7. Turnuva 16 takımdan oluşuyor olup, 2 grup şeklinde ilerlenecektir. Maçlar tek devre lig usulü oynanacaktır. Her gruptan çıkacak olan ilk dört takım toplamda 8 takım halinde 2 ayrı gruba tekrardan dahil olacaktır. A1-B2-A3-B4 ve B1-A2-B3-A4 şeklinde, puanlar sıfır olarak yeni gruplar oluşturulacaktır. Bu gruplardaki ilk iki sıradaki takımlar çapraz eşleşerek yarı final ve sonrasında da yenenler final, yenilenler 3.lük-4.lük maçını organize edeceklerdir.

B. Maç/Oyun kuralları

9. Maçlar dörder kişilik takımlarla tek potada, turnuvaya özel formalarla oynanır.
10. A takımından 1 oyuncuya baş hakem tarafından 3’lük atışı yaptırılır, atarsa A takımı maça başlar, atamazsa B takımı maça başlar.
11. Maç süresi 20 dakika 1 devre olmak üzere 2 devre halinde 40 dakikadır.
12. 40 dakika süre içinde 41 sayıya ulaşan takım maçı kazanır.
13. 40 dakika sonunda beraberlik halinde maç 5 dakika uzatılır.
14. Uzatma periyodunda maça başlayan takım ilk hücumu yapar.
15. Tutulmuş topta, top müdafaa takıma verilir.
16. Her sayıdan sonra top karşı tarafa geçer ve 6,75 yayı dışından oyuna başlar.
17. 21. sayıda veya maçın 20. dakikasında 3 dakika devre olacaktır.
18. Hücum faulde atış yoktur, karşı takım oyuna başlar.
19. Maç boyunca belirtilen özel şartlar haricinde süre durdurulmayacaktır. Maçın son 5 dakikasında FİBA oyun kuralları uyarınca süre durdurulacaktır.
20. Oyuncu değişikliği sayıdan sonra ya da oyun durduğunda yapılabilir. Sınırsız sayıda değişiklik yapılabilir.
21. Bir devrede takım faulü 8 faul ile sınırlanır. 8. faul ve sonrası takım faullerinde karşı takım 1 serbest atış kullanır.
22. Puanlamalar, yayın içinden atılan her sayı 1 puan, serbest atış 1 puan, yayın dışından atılan her sayı 2 puan olarak değerlendirilecektir.
23. Teknik faul cezası 1 serbest atış + kenar, Sportmenlik dışı faullerde 2 serbest atış +kenar kararı verilir.
24. Bir oyuncu 5 faul , 2 teknik faul, 2 sportmenlik dışı faul veya 1 sportmenlik 1 teknik faul alınca oyundan ihraç olur.
25. Atışlı faullerde yayın içinden 1 serbest atış, yayın dışında olur ise 2 serbest atış hakkı verilir.
26. Sakatlık halinde maç saati durur.
27. Maçın berabere bitmesi durumunda 41 sayıya ulaşma durumu kalkar. Örn; 38-38 berabere biten maçta 41 sayıya ulaşma hakkı kalkar, 5 dakikalık uzatma periyodu tamamlanır, eşitlik bozuluncaya kadar 5 dakikalık uzatmalar devam eder.
28. Hükmen mağlubiyet durumunda mevcut skor sahada kalan takım adına galibiyet sonucu olarak belirlenir. Önde olan takım maçı bitiremeyecek durumda kalır ise maç skoru diğer takımın lehine 21-0 olarak belirlenir ve değerlendirmeye alınır.
29. Topsuz alanda faul yapılması halinde top aynı takımdan kenardan devam eder. Atış halinde faul yapılması durumunda 1 serbest atış kullanılır. Faul atışının basket olması halinde karşı takım oyuna başlar, olmazsa ribaund alan takım oyuna devam eder.
30. Serbest Atış kullanması anında zaman durdurulur.
31. Yapılan hücumdan sonra sayı olmaz ise ve ribaund alan takım eğer savunma takımıysa hücum etmek için 3 sayı çizgisinin dışına çıkar. Hücum takımı ribaund alırsa 3 sayı çizgisinin dışına çıkmadan maça devam eder. Bu kural faul atışlarından sonra da geçerlidir.
32. Takımların her devre için tek mola hakkı vardır. Mola süresi 1 dakikadır. Mola alındığında süre durdurulur. (Uzatma periyodunda her takımın bir mola hakkı vardır.)
33. Basket-faul durumunda 1 serbest atış atılır. Serbest atış sayı olursa top savunmanın. Ribaund olursa, ribaund alan takım hücum takımı ise 6,75 dışına topu çıkartmadan tekrar hücum edebilir. Ribaund alan takım savunma takımı ise 6,75 dışına topu çıkarttıktan sonra hücum edebilir.
34. Grup maçları sonunda iki takımın eşit puana sahip olması halinde bu iki takım arasında oynanan maça göre değerlendirme yapılacaktır. Üç veya daha fazla takımın puanlarının eşit olması halinde takımlar arası genel averaja bakılacaktır.
35. Tüm maçlarında 24 saniye kuralı uygulanacaktır.
36. Maç sırasında yapılacak olumsuz, fairplay harici hareketler hakemler veya turnuva disiplin komitesi tarafından hükmen mağlubiyetle cezalandırılır. Tekrarı halinde takım turnuvadan ihraç edilir.
37. Yaralanma sonucu oyuncuda kanama başlar ve durdurulamaz ise oyuncu oyundan çıkmak mecburiyetindedir. Oyuncu, kanaması durana kadar tekrar oyuna giremez.
38. Fairplay ve centilmenlik kurallarına uymayan oyuncu(lar) turnuvadan tamamen ihraç edilecektir.
39. Turnuva boyunca maçlarda bir saha, bir masa hakemi ve bir adet de 24 saniye için görevli kişi görev alacaktır.
40. Oyuncular kurallara uymak zorundadır ve hakemler tarafından verilen kararlar nihaidir.
41. Sakatlanma vb. gibi durumlar için turnuva süresince ambulans bulundurulacak ve sağlık hizmeti verilecektir.
42. Soyunma odaları maçlar öncesinde ve sonrasında düzenli ve temiz bırakılmalı ve en kısa sürede boşaltılmalıdır.
43. Salona altı temiz ayakkabı ile girilmesi gerekmektedir.