Değerli DEGİAD Camiası, Sevgili Arkadaşlarım
DEGİAD’ın önemli faaliyetleri ve gündemde sık sık yer alan görüşleriyle zirvede olduğu günlerde, derneğimize görev süresinde büyük ivme kazandıran Sadık Başkanımızın başkanlıktan ayrılması sonucu, değerli yönetim kurulu üyelerimizin seçimi ve tam destekleri ile başkanlık görevini devralmış bulunmaktayım.

DEGİAD’ın yükseliş grafiğini düşürmeden, yönetim kurulumuzun hedeflerini küçültmeden, yönetim dönemini tamamlamanın ne kadar zor ve bir o kadar da keyifli olduğunun farkındayım. Sadık başkanın halen yönetim kurulu üyesi olması en büyük güvencemdir. Zira O’nunla çalışmanın şans olduğuna inananlardanım. Bugüne kadar derneğimiz için başkan olarak gösterdiği fedakarlıklara teşekkür ediyorum.

Benimle başlayan süreçte DEGİAD’ın demokrat, birey özgürlüklerine inadına duyarlı, yeni yüzyılın gelişimine açık, sosyal medyada aktif, ekonomi politikalarında iyi izleyici, yerel ve ulusal yönetimlere karşı yapıcı eleştirilerdeki duruşundan elbette hiçbir taviz verilmeyecektir.

Önceliğimiz ve hassasiyetimiz; barış, huzur ve refahı paylaşacağımız bir ülkede yaşamaktır. Barışın ayağına takılan her fert ve her olayın karşısında durmak boynumuzun borcudur.

Bir sivil toplum kuruluşunun siyasetin dışında kalmasının imkansız olduğu, ses vererek yönetenleri doğruya ulaştırmak misyonunda olduğu, zaten hayatın kendisinin bir siyaset olduğu görüşünü taşımaktayım, fakat aynı zamanda DEGİAD’ın, siyaset üstü konumunu koruyarak ve herkese eşit mesafede durarak, memleket menfaatleri çerçevesinde kalması gerektiği kanaatini taşımaktayım.

İktidara iktidar, muhalefete muhalefet öğretecek değilsek de, tümüne dürüstlüğü, şeffaflığı ,vatandaşı sevmeyi ve saymayı, Atatürk ilke ve inkılaplarına sarılmayı, demokratlığı, hoşgörüyü illaki öğretecek olan bizleriz diye düşünüyorum.

İş insanlarının ülkenin içinde bulunduğu durumdan gördüğü zararın, bu zararın üretime-istihdama nasıl yansıdığının, ülkemizin dünya gündeminde ne tür muhabbetlere malzeme olduğunun, uluslar üstü yargı mekanizmalarındaki karnemizin, sokak eylemlerinde ölen çocuklarımızın ve polisimizin, iş dünyasında kadın işgücünün karşılaştığı zorlukların ve kadın girişimciliğinin önündeki engellerin, gençlerin iletişim ve sivil eylem özgürlüklerinin, kısacası her gün soluduğumuz sorunların tamamı ilgi alanımızda olacaktır.

İş kadını olmam sebebiyle Türkiye’de kadın iş gücü, kadın girişimcilerinin hak ettiği yere varması, kadına şiddet, töre cinayetleri, elbette tüm hemcinslerim gibi beni yakından ilgilendirmektir. Bu sebeple benimle devam edecek süreçte DEGİAD’ı kadın temalı faaliyet-söyleşi-basın bildirilerinde sıklıkla göreceğiniz muhakkaktır.

Bu memleket hepimizin gözbebeği olduğuna göre, susup seyretmek en önce kadınlara ve gençlere yakışmayacaktır.

Bu idealler ile yola devam ediyoruz. Bu yolda sizlerin yol arkadaşlığına, desteğine ve eleştirilerine ihtiyacımız bulunmaktadır.

Kurumsal yapımızın giderek daha da kuvvetlendirilmesi, diğer STK lardaki üyeliklerimizin verimini ve dostluklarımızı pekiştirecek sosyal faaliyetlere hız kesmeden devam edilmesi gerekmektedir.

Yönetim dönemimizin sonunda arsamız için altına girdiğimiz borcu ödemiş, binamızı bitirmiş olarak sizlerle vedalaşmanın nasip olmasını diliyorum.

Bu vesileyle hepinizi sevgiyle selamlıyorum.

Melek SÖZKESEN
DEGİAD 12. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı